338 relationer: 's-Hertogenbosch, Aarhus, Abdi Hakin Ulad, Agnete Kirk Thinggaard, Alexander Aslak Nørgaard, Alexandra Bøje, Amalie Dideriksen, Anders Antonsen, Anders Skaarup Rasmussen, Anna Emilie Møller, Anna Skade Nielsen, Anne-Marie Rindom, Anton Ørskov Ipsen, Antwerpen, Apeldoorn, April, Aserbajdsjan, Association of Tennis Professionals, Astrid Glenner-Frandsen, Atletik under sommer-OL 2020, Atletik under sommer-OL 2020 - 100 meter løb (herrer), Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (damer), Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (herrer), Atletik under sommer-OL 2020 - 400 meter hækkeløb (damer), Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (damer), Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (herrer), Atletik under sommer-OL 2020 - 5000 meter løb (damer), Atletik under sommer-OL 2020 - maraton (herrer), Šiauliai, Østrig, Badminton Danmark, Badminton under sommer-OL 2020, Badminton under sommer-OL 2020 - damedouble, Badminton under sommer-OL 2020 - damesingle, Badminton under sommer-OL 2020 - herredouble, Badminton under sommer-OL 2020 - herresingle, Badminton under sommer-OL 2020 - mixed double, Baku, Baseball under sommer-OL 2020, Basketball under sommer-OL 2020, Bath, Belgien, Berlin, Boksning under sommer-OL 2020, Bordtennis Danmark, Bordtennis under sommer-OL 2020, Bordtennis under sommer-OL 2020 - herresingle, Brydning under sommer-OL 2020, Brydning under sommer-OL 2020 - 67 kg græsk-romersk stil (herrer), Bueskydning Danmark, ..., Bueskydning under sommer-OL 2020, Bueskydning under sommer-OL 2020 - individuelt (damer), Bulgarien, Carina Cassøe Krüth, Caroline Bohé, Cathrine Laudrup-Dufour, Cecilie Uttrup Ludwig, Christian Peter Lübeck, Christina Juhl Johansen, Christopher Juul-Jensen, COVID-19, Cykling under sommer-OL 2020, Cykling under sommer-OL 2020 – BMX-racing (damer), Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (damer), Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (herrer), Cykling under sommer-OL 2020 – Holdforfølgelse (herrer), Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (damer), Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (herrer), Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (damer), Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (herrer), Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (damer), Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (herrer), Daniel Bachmann Andersen, Danmark, Danmark ved sommer-OL 2020, Danmarks Brydeforbund, Danmarks Cykle Union, Danmarks Idrætsforbund, Danmarks kvindefodboldlandshold, Danmarks U/21-fodboldlandshold, Dansk Atletik Forbund, Dansk Forening for Rosport, Dansk Golf Union, Dansk Håndbold, Dansk Kano og Kajak Forbund, Dansk Ride Forbund, Dansk Sejlunion, Dansk Skytte Union, Dansk Svømmeunion, Den Internationale Olympiske Komité, Doha, Dressur, Duisburg, EM i håndbold 2018 (kvinder), Emil Manfeldt Jakobsen, Emilie Beckmann, Emily Kristine Pedersen, Emma Aastrand Jørgensen, Emma Norsgaard, England, Enkeltstart, Europæiske Lege, Fægtning under sommer-OL 2020, Færøerne, Fie Udby Erichsen, Finland, Finnjolle, Fodbold under sommer-OL 2020, Frankrig, Frederic Vystavel, Frederik Rodenberg, Frederik Schou-Nielsen, Fredrik Holmquist Bjerrehuus, Frida Sanggaard Nielsen, Georgien, Glasgow, Golf under sommer-OL 2020, Golf under sommer-OL 2020 (damer), Golf under sommer-OL 2020 (herrer), Guldfireren, Gwangju, Gymnastik under sommer-OL 2020, Hamborg, Harrogate, Håndbold under sommer-OL 2020, Håndbold under sommer-OL 2020 (mænd), Helena Rosendahl Bach, Henrik Møllgaard, Henrik Toft Hansen, Hestesport under sommer-OL 2020, Hestesport under sommer-OL 2020 - dressur hold, Hestesport under sommer-OL 2020 - Military individuelt, Hockey under sommer-OL 2020, Holland, Hviderusland, Ida Karstoft, Ida Marie Baad, Italien, Jacob Holm (håndboldspiller), Jakob Fuglsang, Japan, Jóhan á Plógv Hansen, Jeanette Ottesen, Jena Mai Hansen, Jesper Hansen (skytte), Joachim B. Hansen, Joachim Sutton, Jonas Warrer, Jonathan Groth, Judo under sommer-OL 2016 – 63 kg (damer), Judo under sommer-OL 2020, Julie Kepp Jensen, Julie Leth, Julius Johansen, Kano og kajak under sommer-OL 2020, Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 1000 m (herrer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (herrer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 500 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 1000 m (herrer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 200 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 1000 m (herrer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 500 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 1000 m (herrer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 500 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (damer), Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (herrer), Karate under sommer-OL 2020, Kasper Asgreen, Katja Salskov-Iversen, Kevin Møller, Kim Astrup, Kojo Musah, Kristoffer Hari, Kroatien, Kvalifikation til VM i fodbold for kvinder 2019, UEFA - Gruppe 4, Laser (jolle), Laser Radial, Lasse Andersson, Lasse Norman Leth, Lasse Svan Hansen, Lærke Berg Rasmussen, Lærke Buhl-Hansen, Lærke Marie Olsen, Lin Ea Cenholt, Linjeløb, Litauen, London, Luzern, Mads Emil Lübeck, Mads Mensah Larsen, Magnus Landin Jacobsen, Magnus Saugstrup, Maiken Fruergaard, Maj, Maja Jager, Malene Degn, Marie Thusgaard, Mathias Christiansen, Mathias Gidsel, Mathilde Uldall Kramer, Mette Laugesen Graversgaard, Mia Blichfeldt, Michael Mørkøv, Michael Valgren, Mie Ø. Nielsen, Mikkel Hansen, Military, Minsk, Moderne femkamp under sommer-OL 2020, Morten Olsen, Nacra 17, Nanna Koerstz Madsen, Nanna Skodborg Merrald, Niklas Landin Jacobsen, Niklas Larsen, Nikolaj Hoffmann Buhl, Norge, North Carolina, Oktober, Ole Hesselbjerg, Paris, Pernille Blume, Polen, Qatar, Rasmus Højgaard, Rasmus Lund Pedersen, Ridebanespringning, Roning under sommer-OL 2020, Roning under sommer-OL 2020 - Dobbeltsculler (damer), Roning under sommer-OL 2020 - Firer uden styrmand (damer), Roning under sommer-OL 2020 - Letvægtsdobbeltsculler (damer), Roning under sommer-OL 2020 - Otter med styrmand (damer), Roning under sommer-OL 2020 - Singlesculler (damer), Roning under sommer-OL 2020 - Toer uden styrmand (damer), Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (damer), Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltsculler (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Firer uden styrmand (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Letvægtsdobbeltsculler (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Otter med styrmand (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Singlesculler (herrer), Roning under sommer-OL 2020 – Toer uden styrmand (herrer), Rotterdam, Rune Glifberg, San Marino, Sara Slott Petersen, Sara Thygesen, Schweiz, Sebastian Fini, Sejlbræt RS:X, Sejlsport under sommer-OL 2020, Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49er, Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49erFX, Sejlsport under sommer-OL 2020 – Laser Radial, Sejlsport under sommer-OL 2020 – Nacra 17, Sejlsport under sommer-OL 2020 – Sejlbræt RS:X (damer), Serbien, Signe Bro, Simon Hald Jensen, Simon Hansen (atlet), Simone Tetsche Christensen, Skateboard under sommer-OL 2020, Skydning under sommer-OL 2020, Skydning under sommer-OL 2020 - 10 meter luftriffel (damer), Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (damer), Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (herrer), Skydning under sommer-OL 2020 - Skeetskydning (herrer), Sofia, Softball under sommer-OL 2020, Sommer-OL 2020, Spanien, Sportsklatring under sommer-OL 2020, Stine Nielsen, Storbritannien, Stuttgart, Surfing under sommer-OL 2020, Svømmesport under sommer-OL 2020, Svømning under sommer-OL 2020, Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m brystsvømning (herrer), Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m butterfly (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m fri (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m rygsvømning (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (herrer), Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m fri (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m medley (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 50 m fri (damer), Svømning under sommer-OL 2020 – 800 m fri (herrer), Sverige, Sverri Sandberg Nielsen, Sydkorea, Synkronsvømning under sommer-OL 2020, Syvmandsrugby under sommer-OL 2020, Szeged, Taekwondo under sommer-OL 2020, Tazana Kamanga-Dyrbak, Tennis under sommer-OL 2020, Thijs Nijhuis, Tjekkiet, Tokyo, Triatlon under sommer-OL 2020, Tyskland, U/21 Europamesterskabet i fodbold 2019, Udspring under sommer-OL 2020, Ukraine, Ungarn, USA, Varese, Vægtløftning under sommer-OL 2020, Viktor Axelsen, VM i fodbold 2019 (kvinder), VM i håndbold 2019 (mænd), Volleyball under sommer-OL 2020, WTA, Zagreb, 1. marts, 14. marts, 16. marts, 16. oktober, 2. august, 20. oktober, 2018, 2019, 2020, 2021, 23. juli, 24. marts, 26. februar, 27. februar, 27. marts, 3. marts, 30. marts, 4. juni, 49er, 7. august, 8. august, 8. juni. Expand indeks (288 mere) »
's-Hertogenbosch
's-Hertogenbosch ofte bare kaldet Den Bosch er en by i det sydlige Holland, med et indbyggertal (pr. 2008) på cirka 136.000.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 's-Hertogenbosch · Se mere »
Aarhus
Aarhus eller Århus er Danmarks næststørste og Jyllands største byområde med.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Aarhus · Se mere »
Abdi Hakin Ulad
Abdi-Hakin Achkel Ulad (født 14. juni 1991 i Somalia) er en dansk-somalisk professionel atlet, som løber for Hvidovre AM og tidligere for Korsør AM.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Abdi Hakin Ulad · Se mere »
Agnete Kirk Thinggaard
Agnete Kirk Kristiansen (født 18. maj 1983) er en dansk dressurrytter og erhvervskvinde.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Agnete Kirk Thinggaard · Se mere »
Alexander Aslak Nørgaard
Alexander Aslak Nørgaard (født 15. marts 2000) er en dansk elitesvømmer, der stiller op for Sigma Swim Birkerød.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Alexander Aslak Nørgaard · Se mere »
Alexandra Bøje
Alexandra Bøje (født 6. december 1999) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Alexandra Bøje · Se mere »
Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen (født 24. maj 1996 i Kastrup) er en dansk cykelrytter, der er på kontrakt hos.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Amalie Dideriksen · Se mere »
Anders Antonsen
Anders Antonsen (født 27. april 1997 i Aarhus) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anders Antonsen · Se mere »
Anders Skaarup Rasmussen
Anders Skaarup Rasmussen (født 15. februar 1989 i Odder) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anders Skaarup Rasmussen · Se mere »
Anna Emilie Møller
Anna Emilie Møller (født 28. juli 1997) er dansk langdistanceløber og tidligere basketballspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anna Emilie Møller · Se mere »
Anna Skade Nielsen
Anna Skade Nielsen (født 23. april 1998) på Nordfyn er en dansk eliteskytte, der primært konkurrerer i 10 m luftriffelskydning.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anna Skade Nielsen · Se mere »
Anne-Marie Rindom
Anne-Marie Rindom (født 14. juni 1991) er en dansk sejler, der har vundet VM og EM i Europajolle i 2009, og hun har vundet VM-guld (tre gange) og -bronze (to gange) samt deltaget i OL 2012, OL 2016 og vundet guld ved OL 2020 i Laser Radial-jollen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anne-Marie Rindom · Se mere »
Anton Ørskov Ipsen
Anton Ørskov Ipsen (født 4. september 1994) er en dansk svømmer fra Birkerød, der svømmer for det danske svømmelandshold og for North Carolina State University.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Anton Ørskov Ipsen · Se mere »
Antwerpen
Domkirken i Antwerpen Antwerpen (Flamsk: Antwerpen, vallonsk: Anvers) er en by i Flandern i det nordlige Belgien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Antwerpen · Se mere »
Apeldoorn
Apeldoorns beliggenhed i Holland Apeldoorn er en by i Gelderland i den centrale del af Nederlandene, med et indbyggertal (pr. 2018) på 161.569.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Apeldoorn · Se mere »
April
April, måned med navn fra latin (mensis) Aprilis, anden måned efter romersk kalender, af uvis oprindelse.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og April · Se mere »
Aserbajdsjan
Aserbajdsjan (Azərbaycan), officielt Republikken Aserbajdsjan (Azərbaycan Respublikası), er en suveræn stat i den sydøstlige del af Kaukasus på grænsen mellem Europa og Asien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Aserbajdsjan · Se mere »
Association of Tennis Professionals
Association of Tennis Professionals (ATP) er en international organisation for mandlige professionelle tennisspillere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Association of Tennis Professionals · Se mere »
Astrid Glenner-Frandsen
Astrid Glenner-Frandsen (født 11. april 1993) er en dansk atlet medlem af Københavns IF og fra 2020 Sparta Atletik.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Astrid Glenner-Frandsen · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020
Atletik ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i perioden 31.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 100 meter løb (herrer)
100 meter løb for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted den 31. juli – 1. august 2021 på Olympic Stadium.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 100 meter løb (herrer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (damer)
3000 meter forhindringsløb for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 1. august og 4. august 2021 på Japan National Stadium.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (damer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (herrer)
3000 meter forhindringsløb for herrer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 30. juli og 2. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 3000 meter forhindringsløb (herrer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 400 meter hækkeløb (damer)
400 meter løb hækkeløb for damer under Sommer-OL 2020 finder sted den 31. juli, 2. august og 4. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 400 meter hækkeløb (damer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (damer)
4×100 meter stafetløb for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 5. august og 6. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (damer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (herrer)
4×100 meter stafetløb for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted den 5. august og 6. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 4×100 meter stafetløb (herrer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - 5000 meter løb (damer)
5000 meter løb for damer under Sommer-OL 2020 finder sted den 30. juli og 2. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - 5000 meter løb (damer) · Se mere »
Atletik under sommer-OL 2020 - maraton (herrer)
Maraton for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted den 8. august 2021 i Sapporo Odori Park.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Atletik under sommer-OL 2020 - maraton (herrer) · Se mere »
Šiauliai
Peter og Paul kirken i Šiauliai Šiauliai er den fjerdefolkerigeste by i Litauen med et indbyggertal på 120.934(2011) beliggende i det nordlige af landet.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Šiauliai · Se mere »
Østrig
Østrig, officielt Republikken Østrig (tysk: Republik Österreich), er en forbundsstat i Centraleuropa, og består af 9 forbundslande med hvert sit parlament og regering.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Østrig · Se mere »
Badminton Danmark
Badminton Danmark (tidligere Danmarks Badminton Forbund, forkortet DBF) er det danske nationale forbund for badminton.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton Danmark · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020
Badminton under Sommer-OL 2020 bliver afviklet over fem turneringer med i alt deltagelse af 172 spillere, fordelt på 38 spillere i herre- og damesingle, samt 16 par i herre-, dame- og mixed double.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020 - damedouble
Damernes doubleturnering i badminton under sommer-OL 2020 finder sted 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 - damedouble · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020 - damesingle
Damernes singleturnering i badminton under sommer-OL 2020 fandt sted 24. juli – 1. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 - damesingle · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020 - herredouble
Herrernes doubleturnering i badminton under sommer-OL 2020 finder sted 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 - herredouble · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020 - herresingle
Herrernes singleturnering i badminton under sommer-OL 2020 fandt sted 24. juli – 2. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 - herresingle · Se mere »
Badminton under sommer-OL 2020 - mixed double
Mixed doubleturnering i badminton under sommer-OL 2020 fandt sted 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Badminton under sommer-OL 2020 - mixed double · Se mere »
Baku
Baku (Bakı; باراکا) er hovedstaden og den største by i Aserbajdsjan.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Baku · Se mere »
Baseball under sommer-OL 2020
Baseball under sommer-OL 2020 afvikles på Yokohama Stadium, der ligger i byen Yokohama og på Fukushima Azuma Baseball Stadium, der ligger I byen Fukushima.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Baseball under sommer-OL 2020 · Se mere »
Basketball under sommer-OL 2020
Basketball under Sommer-OL 2020 blev afviklet over fire konkurrencer med deltagelse af i alt 352 udøvere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Basketball under sommer-OL 2020 · Se mere »
Bath
Royal Crescent, Bath. Bath er en engelsk by med ca.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bath · Se mere »
Belgien
Belgien (nederlandsk: België, fransk: Belgique, tysk: Belgien), officielt Kongeriget Belgien (nederlandsk: Koninkrijk België, fransk: Royaume de Belgique, tysk: Königreich Belgien), er en suveræn stat i Vesteuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Belgien · Se mere »
Berlin
Berlin (Tysk) er hovedstaden i Tyskland og hjemsted for den tyske regering og parlament.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Berlin · Se mere »
Boksning under sommer-OL 2020
Boksning under sommer-OL 2020 finder sted 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Boksning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Bordtennis Danmark
Bordtennis Danmark (BTDK) er bordtennisens officielle specialforbund i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bordtennis Danmark · Se mere »
Bordtennis under sommer-OL 2020
Bordtennis under Sommer-OL 2020 bliver afviklet over fem turneringer med i alt deltagelse af 172 spillere, med 86 spillere af hvert køn, fordelt på herre- og damesingle, herre- og dameteams og mixed double.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bordtennis under sommer-OL 2020 · Se mere »
Bordtennis under sommer-OL 2020 - herresingle
Herrernes singleturnering i bordtennis under sommer-OL 2020 fandt sted 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bordtennis under sommer-OL 2020 - herresingle · Se mere »
Brydning under sommer-OL 2020
Brydning under sommer-OL 2020 finder sted 2.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Brydning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Brydning under sommer-OL 2020 - 67 kg græsk-romersk stil (herrer)
Brydning i 67 kg græsk-romersk stil for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted den 3. august og 4. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Brydning under sommer-OL 2020 - 67 kg græsk-romersk stil (herrer) · Se mere »
Bueskydning Danmark
Bueskydning Danmark organiserer sports bueskydning i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bueskydning Danmark · Se mere »
Bueskydning under sommer-OL 2020
Olympiske ringe Bueskydningspiktogram Bueskydning under Sommer-OL 2020 bliver afviklet over fem konkurrencer med deltagelse af i alt 128 skytter, fordelt med 64 herrer og 64 damer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bueskydning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Bueskydning under sommer-OL 2020 - individuelt (damer)
Bueskydning for damer under Sommer-OL 2020 bliver afviklet med deltagelse af 64 skytter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bueskydning under sommer-OL 2020 - individuelt (damer) · Se mere »
Bulgarien
Bulgarien (България, tr.), officielt Republikken Bulgarien (Република България, tr.), er et land i det sydøstlige Europa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Bulgarien · Se mere »
Carina Cassøe Krüth
Carina Cassøe Krüth (født 27. juli 1984) er en dansk dressurrytter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Carina Cassøe Krüth · Se mere »
Caroline Bohé
Caroline Bohé (født 23. juli 1999 i Hillerød) er en cykelrytter fra Danmark, der kører mountainbike for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Caroline Bohé · Se mere »
Cathrine Laudrup-Dufour
Cathrine Laudrup-Dufour (født 2. januar 1992 i Kirke Hvalsø), tidligere Cathrine Dufour, er en dansk dressurrytter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cathrine Laudrup-Dufour · Se mere »
Cecilie Uttrup Ludwig
Cecilie Uttrup Ludwig (født 23. august 1995) er en dansk professionel cykelrytter, der kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cecilie Uttrup Ludwig · Se mere »
Christian Peter Lübeck
Christian Peter Stephensen Lübeck (født 23. april 1991) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Christian Peter Lübeck · Se mere »
Christina Juhl Johansen
Christina Juhl Johansen (født 17. juli 1992 i Tommerup Stationsby) er en dansk roer, der ved VM i roning 2017 sammen med sin makker Lærke Berg Rasmussen debuterede som duo ved VM og vandt bronze i deres bådtype, toer uden styrmand.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Christina Juhl Johansen · Se mere »
Christopher Juul-Jensen
Christopher Juul Jensen (født 6. juli 1989) er en dansk cykelrytter, som for øjeblikket kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Christopher Juul-Jensen · Se mere »
COVID-19
COVID-19 (et akronym for coronavirus disease 2019), Citat: "..."We now have a name for the disease and it's Covid-19," WHO chief Tedros Adhanom Ghebreyesus told reporters in Geneva...The virus itself has been designated SARS-CoV-2 by the International Committee on Taxonomy of Viruses..." også kendt som 2019-nCoV acute respiratory disease (2019-nCoV ARD), og novel coronavirus pneumonia (NCP), er en viral luftvejsinfektion forårsaget af SARS-CoV-2.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og COVID-19 · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020
Cykelsport under sommer-OL 2020 finder sted 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – BMX-racing (damer)
Damernes konkurrence i BMX-racing ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i Ariake Urban Sports Park den 29.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – BMX-racing (damer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (damer)
Landevejscyklingens enkeltstart for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted onsdag den 28. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (damer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (herrer)
Landevejscyklingens enkeltstart for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted onsdag den 28. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Enkeltstart (herrer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Holdforfølgelse (herrer)
Herrernes holdforfølgelsesløb ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i Izu Velodrome den 2. august – 4. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Holdforfølgelse (herrer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (damer)
Landevejscyklingens linjeløb for damer under Sommer-OL 2020 finder sted søndag den 25. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (damer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (herrer)
Landevejscyklingens linjeløb for herrer under Sommer-OL 2020 fandt sted lørdag den 24. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Linjeløb (herrer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (damer)
Damernes omnium ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i Izu Velodrome den 8. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (damer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (herrer)
Herrernes omnium ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i Izu Velodrome den 5. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Omnium (herrer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (damer)
Damernes parløb ved sommer-OL 2020 blev afholdt i Izu Velodrome den 6. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (damer) · Se mere »
Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (herrer)
Herrernes parløb ved sommer-OL 2020 bliver afholdt i Izu Velodrome den 7. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Cykling under sommer-OL 2020 – Parløb (herrer) · Se mere »
Daniel Bachmann Andersen
Daniel Bachmann Andersen (født 1. juni 1990) er en dansk dressurrytter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Daniel Bachmann Andersen · Se mere »
Danmark
Danmark er et land i Skandinavien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmark · Se mere »
Danmark ved sommer-OL 2020
Danmark deltog i sommer-OL 2020 i Tokyo, Japan i perioden 24. juli – 9. august 2020.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmark ved sommer-OL 2020 · Se mere »
Danmarks Brydeforbund
Danmarks Brydeforbund (DB) er brydningens officielle specialforbund i Danmark og medlem af Danmarks Idræts-Forbund og Danmarks Olympiske Komité.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmarks Brydeforbund · Se mere »
Danmarks Cykle Union
Danmarks Cykle Union (DCU) er cyklingens officielle specialforbund i Danmark og medlem af Danmarks Idræts-Forbund og Danmarks Olympiske Komité.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmarks Cykle Union · Se mere »
Danmarks Idrætsforbund
Danmarks Idrætsforbund (eller DIF) er en samlende organisation for både elite- og breddeidræt og/eller sport på foreningsniveau i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmarks Idrætsforbund · Se mere »
Danmarks kvindefodboldlandshold
Danmarks kvindefodboldlandshold i juni 2014, da de spillede mod Israel i VM-kvalifikationskamp. Danmarks kvindefodboldlandshold er Dansk Boldspil-Unions bedste kvindelige landshold, der repræsenterer Danmark ved internationale turneringer og kampe.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmarks kvindefodboldlandshold · Se mere »
Danmarks U/21-fodboldlandshold
Danmarks U21-fodboldlandshold (eller U21-landsholdet) består af danske fodboldspillere, som er under 21 år og administreres af Dansk Boldspil-Union (DBU).
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Danmarks U/21-fodboldlandshold · Se mere »
Dansk Atletik Forbund
Dansk Atletik Forbund officielt forkortet DAF – med undertitlen ”Atletik & Motion”.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Atletik Forbund · Se mere »
Dansk Forening for Rosport
Dansk Forening for Rosport (også meget tit forkortet DFfR) er, som navnet antyder, den officielle forening og specialforbund for dansk roning.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Forening for Rosport · Se mere »
Dansk Golf Union
Dansk Golf Union (DGU) er det officielle specialforbund for golfsporten i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Golf Union · Se mere »
Dansk Håndbold
Hovedkontoret i Idrættens Hus. Dansk Håndbold (tidligere Dansk Håndbold Forbund, forkortet DHF) er håndboldens officielle specialforbund i Danmark og medlem af Danmarks Idræts-Forbund og Danmarks Olympiske Komité.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Håndbold · Se mere »
Dansk Kano og Kajak Forbund
Dansk Kano og Kajak Forbund (DKF) er det officielle specialforbund for kajak-, kano- og paddleboardsporten i Danmark i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Kano og Kajak Forbund · Se mere »
Dansk Ride Forbund
Dansk Ride Forbund er et specialforbund under Danmarks Idræts-Forbund.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Ride Forbund · Se mere »
Dansk Sejlunion
Dansk Sejlunion (DSejlU) er et forbund, der har til formål at fremme sejlsporten i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Sejlunion · Se mere »
Dansk Skytte Union
Dansk Skytte Union (DSkyU) er et specialforbund under Dansk Idrætsforbund for udøvelse af riffel-, pistol- og flugtskydning.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Skytte Union · Se mere »
Dansk Svømmeunion
Dansk Svømmeunion er et specialforbund under Danmarks Idræts-Forbund som har til formål at fremme svømmesport og livredning i Danmark.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dansk Svømmeunion · Se mere »
Den Internationale Olympiske Komité
Hovedsædet for IOC i Lausanne i Schweiz. IOC (International Olympic Committee), også kaldet Den Internationale Olympiske Komité, er den organisation, der står bag gennemførelse af de Olympiske Lege (OL) hvert fjerde år.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Den Internationale Olympiske Komité · Se mere »
Doha
Doha (الدوحة., eller ad-Dōḥa) er hovedstad og den største by i Qatar.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Doha · Se mere »
Dressur
BS Thurner Hof Oversigt over en dressurbane Dressur er en konkurrenceform indenfor hestesport, hvor hestens lydighed, smidighed i bevægelserne, fysik og evner bedømmes, ligesom rytterens opstilling og samarbejde med hesten vurderes af dommerne.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Dressur · Se mere »
Duisburg
Wappen Duisburg på rådhuset i Duisburg. Duisburg er en storby vest for Ruhrområdet i Tyskland, beliggende i delstaten Nordrhein-Westfalen, nord for Düsseldorf.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Duisburg · Se mere »
EM i håndbold 2018 (kvinder)
Europamesterskabet i håndbold 2018 for kvinder er det 13.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og EM i håndbold 2018 (kvinder) · Se mere »
Emil Manfeldt Jakobsen
Emil Manfeldt Jakobsen (født 24. januar 1998).
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Emil Manfeldt Jakobsen · Se mere »
Emilie Beckmann
Emilie Beckmann (født 4. februar 1997) er en dansk svømmer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Emilie Beckmann · Se mere »
Emily Kristine Pedersen
Emily Kristine Pedersen (født 7. marts 1996) er en dansk golfspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Emily Kristine Pedersen · Se mere »
Emma Aastrand Jørgensen
Emma Aastrand Jørgensen (født 30. januar 1996) er en dansk kajakroer, der er flerfoldig medaljevinder ved OL, VM og EM.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Emma Aastrand Jørgensen · Se mere »
Emma Norsgaard
Emma Cecilie Norsgaard Bjerg (født Jørgensen, 26. juli 1999 i Silkeborg) er en dansk cykelrytter, som kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Emma Norsgaard · Se mere »
England
England (på engelsk udtalt) (oldengelsk: Englaland, middelengelsk: Engelond) er det største og mest folkerige af de fire konstituerende lande i Storbritannien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og England · Se mere »
Enkeltstart
David Zabriskie på en enkeltstart. Enkeltstart er i cykelsporten en disciplin, hvor cykelrytterne sendes af sted én ad gangen, typisk med et fast tidsinterval, på den samme rute.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Enkeltstart · Se mere »
Europæiske Lege
De Europæiske Lege er en sportsbegivenhed med mange sportsgrene, der skal afholdes hvert fjerde år, med sportspersoner fra hele Europa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Europæiske Lege · Se mere »
Fægtning under sommer-OL 2020
Fægtning under Sommer-OL 2020 blev afviklet i Makuhari Messe Hall B, som ligger i Tokyo Bay zonen fra 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Fægtning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Færøerne
Færøerne (Føroyar) er en gruppe på 18 øer af vulkansk oprindelse i den nordlige del af Atlanterhavet mellem Storbritannien, Island og Norge.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Færøerne · Se mere »
Fie Udby Erichsen
Fie Udby Erichsen (født 23. april 1985 i Hobro) er en dansk eliteroer, der deltog i singlesculler ved OL i London 2012, hvor hun vandt sølvmedalje.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Fie Udby Erichsen · Se mere »
Finland
Finland (svensk Finland, finsk: Suomi), officielt Republikken Finland (svensk: Republiken Finland, finsk: Suomen tasavalta), er et land i Nordeuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Finland · Se mere »
Finnjolle
Finnjoller i Karrebæksminde. Juniordanmarksmesteren i Karrebæksminde. Finnjollen er en form for sejljolle.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Finnjolle · Se mere »
Fodbold under sommer-OL 2020
Fodbold under Sommer-OL 2020 bliver afholdt fra den 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Fodbold under sommer-OL 2020 · Se mere »
Frankrig
Frankrig (France), officielt Den Franske Republik (République française), er et land i Vesteuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Frankrig · Se mere »
Frederic Vystavel
Frederic Vystavel (født 29. august 1993) er en dansk roer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Frederic Vystavel · Se mere »
Frederik Rodenberg
Frederik Rodenberg Madsen (født 22. januar 1998 i Værløse) er en dansk professionel cykelrytter, der kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Frederik Rodenberg · Se mere »
Frederik Schou-Nielsen
Frederik Schou-Nielsen (født 5. februar 1996) er en dansk sprinter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Frederik Schou-Nielsen · Se mere »
Fredrik Holmquist Bjerrehuus
Fredrik Holmquist Bjerrehuus (født 14. januar 1990 i Herning) er en dansk bryder i klassisk græsk-romersk stil.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Fredrik Holmquist Bjerrehuus · Se mere »
Frida Sanggaard Nielsen
Frida Sanggaard Nielsen (født 1. december 1998 i København) er en dansk roer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Frida Sanggaard Nielsen · Se mere »
Georgien
Georgien (საქართველო) er en selvstændig stat i Kaukasus i Østeuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Georgien · Se mere »
Glasgow
Glasgow (skotsk: Glesga, skotsk gælisk: Glaschu) er Skotlands største by og den tredjestørste i Storbritannien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Glasgow · Se mere »
Golf under sommer-OL 2020
Golf under Sommer-OL 2020 bliver afviklet på Kasumigaseki Country Club som ligger i byen Kawagoe i præfekturet (administrative område) Saitama fra 30.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Golf under sommer-OL 2020 · Se mere »
Golf under sommer-OL 2020 (damer)
Golf for damer under Sommer-OL 2020 finder sted den 4. august – 7. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Golf under sommer-OL 2020 (damer) · Se mere »
Golf under sommer-OL 2020 (herrer)
Golf for herrer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 29. juli – 1. august 2021 i Kasumigaseki Country Club.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Golf under sommer-OL 2020 (herrer) · Se mere »
Guldfireren
Guldfireren var dansk ronings absolut mest succesfulde båd gennem tiderne.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Guldfireren · Se mere »
Gwangju
Gwangju (광주) er en af Sydkoreas største byer med 1,4 millioner indbyggere, beliggende i den sydvestlige del af landet.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Gwangju · Se mere »
Gymnastik under sommer-OL 2020
Gymnastik under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 9. august 2020 i Olympic Gymnastic Centre, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Gymnastik under sommer-OL 2020 · Se mere »
Hamborg
Hamborgs Rådhus Hamborg (tysk: Hamburg, officielt: Freie und Hansestadt Hamburg) er den næststørste by i Tyskland efter Berlin og den ottende største by i Europa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hamborg · Se mere »
Harrogate
Harrogate er en by i North Yorkshire, England og er en del af det større lokaldistrikt Harrogate.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Harrogate · Se mere »
Håndbold under sommer-OL 2020
Håndbold under sommer-OL 2020 er sammen med resten af sommer-OL 2020 udsat til 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Håndbold under sommer-OL 2020 · Se mere »
Håndbold under sommer-OL 2020 (mænd)
Herrernes håndboldturnering under sommer-OL 2020 bliver afviklet i Tokyo i Japan, 24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Håndbold under sommer-OL 2020 (mænd) · Se mere »
Helena Rosendahl Bach
Helena Rosendahl Bach (født 2000) er en dansk elitesvømmer, der stiller op for Holstebro Svømmeclub.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Helena Rosendahl Bach · Se mere »
Henrik Møllgaard
Henrik Møllgaard Jensen (født 2. januar 1985 i Gredstedbro) er en dansk håndboldspiller, der spiller i Aalborg Håndbold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Henrik Møllgaard · Se mere »
Henrik Toft Hansen
Henrik Toft Hansen (født 18. december 1986 i Rybjerg) er en dansk håndboldspiller, der spiller for Mors-Thy Håndbold, hvortil han kom fra Paris Saint-Germain Handball.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Henrik Toft Hansen · Se mere »
Hestesport under sommer-OL 2020
Hestesport under sommer-OL 2020 finder sted 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hestesport under sommer-OL 2020 · Se mere »
Hestesport under sommer-OL 2020 - dressur hold
Holdkonkurrencen i dressur under sommer-OL 2020 finder sted 24. juli – 27. juli 2021 og bliver afviklet i Equestrian Park, der ligger i Heritage zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hestesport under sommer-OL 2020 - dressur hold · Se mere »
Hestesport under sommer-OL 2020 - Military individuelt
Den individuelle konkurrence i military under sommer-OL 2020 finder sted 30. juli – 2. august 2021 og bliver afviklet i Equestrian Park og på Sea Forest Cross-Country Course, der ligger i Heritage zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hestesport under sommer-OL 2020 - Military individuelt · Se mere »
Hockey under sommer-OL 2020
I hockey ved sommer-OL 2020 konkurreres der for både herrer og damer og turneringen vil blive afviklet i perioden 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hockey under sommer-OL 2020 · Se mere »
Holland
Holland eller Nederlandene (formen Nederland (Nederland er også korrekt, men bruges stort set ikke på dansk) er et land i Europa. Formelt set er Holland en del af Kongeriget Nederlandene, som et konstituerende land og udgør de Nederlandske provinser i Vesteuropa, mens resten udgøres af tre øer i det Caribiske Hav. Den europæiske del grænser mod nord og vest til Nordsøen, Belgien mod syd og Tyskland mod øst; og deler sine maritime grænser med Belgien, Tyskland og Storbritannien. Landet er det tættest befolkede i Europa (bortset fra småstaterne Monaco, Vatikanstaten, Malta og San Marino). Det er også et af verdens lavestliggende lande, hvilket navnet Nederlandene henviser til. Kun omkring 50% af landarealet er over 1 meter over havets overflade med Vaalserberg på 321 meter som det højeste punkt og Zuidplaspolder i kommunen Zuidplas på -6,72 m som laveste. Til sammenligning er Lammefjorden på -7,5 m. 17 % af det nuværende landareal er indvundet ved inddæmning (landvinding fra havet) og opfyldning af indsøer og 26 % af landarealet er beskyttet af diger. Nederlandene har over 17.860.000 indbyggere i juni 2023, der kaldes nederlændere eller hollændere. De bebor et landareal på 33.481 km² i Europa. Befolkningstæthed: 533 indbyggere per km² landareal, 430 per km² samlet areal. Amsterdam er den officielle hovedstad, mens Haag (Den Haag) er sæde for regeringen og parlamentets to kamre: Eerste Kamer og Tweede Kamer. Haag er også hjemsted for Den Internationale Domstol og Den Internationale Straffedomstol.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Holland · Se mere »
Hviderusland
Hviderusland. Hviderusland (Беларусь), officielt Republikken Belarus (Рэспубліка Беларусь), er et land i det østlige Europa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Hviderusland · Se mere »
Ida Karstoft
Ida Kathrine Karstoft (født 29. oktober 1995) er en dansk løber og tidligere fodboldspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ida Karstoft · Se mere »
Ida Marie Baad
Ida Marie Baad Nielsen (født den 9. juli 1992) er en dansk sejler, der sammen med Marie Thusgaard sejler 49erFX, hvor de i en årrække har tilhørt den internationale elite og opnået medaljer ved internationale mesterskaber.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ida Marie Baad · Se mere »
Italien
Italien (Italia, officielt Den Italienske Republik (Repubblica Italiana) er en republik i det sydlige Europa ved Middelhavet. Det har grænse med Frankrig i vest, Schweiz og Østrig i nord og Slovenien i øst. Italien omslutter desuden to småstater og enklaver i Italien: Vatikanstaten, der ligger i Rom, og San Marino, der ligger i Apenninerne omtrent midtvejs mellem Rom og Venedig. Italien har et samlet areal på 301.338 km², heraf landareal 294.140 km², og et mildt, tempereret middelhavsklima. På grund af landets form kaldes det Støvlelandet (på Italiensk: lo Stivale, "Støvlen"). De omkring 61 millioner indbyggere er de fjerdestørste blandt den Europæiske Unions medlemslande. Italien var opdelt i række småstater, men blev i 1861 samlet i et kongerige under Sardiniens konge Victor Emanuel 2.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Italien · Se mere »
Jacob Holm (håndboldspiller)
Jacob Holm (født 5. september 1995 i Esbjerg) er en dansk håndboldspiller, der spiller for franske Paris Saint-Germain og det danske herrelandshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jacob Holm (håndboldspiller) · Se mere »
Jakob Fuglsang
Jakob Diemer Fuglsang (født 22. marts 1985 i Genève, Schweiz) er en dansk cykelrytter, der har vundet flere danske og internationale løb både i landevejsløb og mountainbike.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jakob Fuglsang · Se mere »
Japan
Japan (japansk: 日本, Nippon eller Nihon og formelt 日本国, Nihonkoku) er en østat i Østasien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Japan · Se mere »
Jóhan á Plógv Hansen
Champion's LeaguePSG vs Bjerringbro-Silkeborg, 2017 Jóhan á Plógv Hansen (født 1. maj 1994) er en færøsk håndboldspiller og tidligere fodboldspiller, som spiller håndbold for SG Flensburg-Handewitt og for Danmarks håndboldlandshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jóhan á Plógv Hansen · Se mere »
Jeanette Ottesen
Jeanette Ottesen (født 30. december 1987 i Kongens Lyngby) er en dansk tidligere elitesvømmer, der har opnået at blive verdensmester og europamester.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jeanette Ottesen · Se mere »
Jena Mai Hansen
Jena Mai Hansen (født 10. december 1988) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jena Mai Hansen · Se mere »
Jesper Hansen (skytte)
Jesper Hansen (født 19. november 1980) er en dansk skytte, der repræsenterer Københavns Flugtskytte Klub.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jesper Hansen (skytte) · Se mere »
Joachim B. Hansen
Joachim Brandt Hansen (født 18. august 1990) er en dansk professionel golfspiller, der spiller i European Tour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Joachim B. Hansen · Se mere »
Joachim Sutton
Joachim Sutton (født 15. maj 1995 i Roskilde) er en dansk roer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Joachim Sutton · Se mere »
Jonas Warrer
Jonas Warrer (født 22. marts 1979) er en dansk sejlsportsmand, der vandt guld ved sommer-OL 2008 i 49er-klassen sammen med Martin Kirketerp.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jonas Warrer · Se mere »
Jonathan Groth
Jonathan Groth (født 9. november 1992) er en dansk bordtennisspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Jonathan Groth · Se mere »
Judo under sommer-OL 2016 – 63 kg (damer)
Kvindernes 63 kg i judo under sommer-OL 2016 i Rio de Janeiro blev holdt den 9.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Judo under sommer-OL 2016 – 63 kg (damer) · Se mere »
Judo under sommer-OL 2020
Judo under sommer-OL 2020 finder sted 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Judo under sommer-OL 2020 · Se mere »
Julie Kepp Jensen
Julie Kepp Jensen (født 3. januar 2000) er en dansk konkurrencesvømmer, der har deltaget ved to olympiske lege.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Julie Kepp Jensen · Se mere »
Julie Leth
Julie Norman Leth (født 13. juli 1992 i Mårslet) er en dansk cykelrytter, som er på kontrakt hos.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Julie Leth · Se mere »
Julius Johansen
Julius Graungaard Johansen (født 13. september 1999 i Blovstrød) er en dansk cykelrytter, som kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Julius Johansen · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020
Kano og kajak under sommer-OL 2020 bliver afviklet på 2 forskellige lokaliteter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 1000 m (herrer)
Herrernes 1000 meter enerkajak under sommer-OL 2020 finder sted den 3. august - 4. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 1000 m (herrer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (damer)
Damernes 200 meter enerkajak under sommer-OL 2020 finder sted den 2. august - 3. august 2021 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (herrer)
Herrernes 200 meter enerkajak under sommer-OL 2020 finder sted den 5. august - 6. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 200 m (herrer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 500 m (damer)
Damernes 500 meter enerkajak under Sommer-OL 2020 finder sted den 4. august - 5. august 2021 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 - K1 500 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 1000 m (herrer)
Herrernes 1000 meter enerkano under sommer-OL 2020 finder sted den 7. august - 8. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 1000 m (herrer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 200 m (damer)
Damernes 200 meter enerkano under sommer-OL 2020 finder sted den 5. august - 6. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C1 200 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 1000 m (herrer)
Herrernes 1000 meter toerkano under sommer-OL 2020 finder sted den 3. august - 4. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 1000 m (herrer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 500 m (damer)
Damernes 500 meter toerkano under sommer-OL 2020 finder sted den 7. august - 8. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – C2 500 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 1000 m (herrer)
Herrernes 1000 meter toerkajak under Sommer-OL 2020 finder sted den 5. august - 6. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 1000 m (herrer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 500 m (damer)
Damernes 500 meter toerkajak under Sommer-OL 2020 finder sted den 2. august - 3. august 2021 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K2 500 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (damer)
Damernes 500 meter firerkajak under Sommer-OL 2020 finder sted den 6. august - 7. august 2021 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (damer) · Se mere »
Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (herrer)
Herrernes 500 meter firerkajak under Sommer-OL 2020 finder sted den 7. august - 8. august 2020 på Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kano og kajak under sommer-OL 2020 – K4 500 m (herrer) · Se mere »
Karate under sommer-OL 2020
Karate under sommer-OL 2020 blev afviklet i Nippon Budokan, der ligger centralt i Heritage zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Karate under sommer-OL 2020 · Se mere »
Kasper Asgreen
Kasper Asgreen (født 8. februar 1995 i Kolding) er en dansk professionel cykelrytter, der siden april 2018 har kørt for World Tour-holdet.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kasper Asgreen · Se mere »
Katja Salskov-Iversen
Katja Steen Salskov-Iversen (født 19. august 1994) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Katja Salskov-Iversen · Se mere »
Kevin Møller
Kevin Kam Møller (født 20. juni 1989 i Løgumkloster) er en dansk håndboldspiller, der spiller som målvogter for SG Flensburg-Handewitt og for det danske herrerlandshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kevin Møller · Se mere »
Kim Astrup
Kim Astrup Sørensen (født 6. marts 1992 i Videbæk) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kim Astrup · Se mere »
Kojo Musah
Kojo Musah (født den 15. april 1996) er en dansk sprinter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kojo Musah · Se mere »
Kristoffer Hari
Kristoffer Hari (født 23. december 1997) er en dansk atlet, som løb for Hvidovre AM frem til 2013, derefter Sparta Atletik.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kristoffer Hari · Se mere »
Kroatien
Kroatien (Hrvatska) er et land i Centraleuropa og tidligere republik i Jugoslavien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kroatien · Se mere »
Kvalifikation til VM i fodbold for kvinder 2019, UEFA - Gruppe 4
UEFAs gruppe 4 til kvalifikationen til VM i fodbold for kvinder 2019 består af fem hold: Sverige, Danmark, Ukraine, Ungarn og Kroatien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Kvalifikation til VM i fodbold for kvinder 2019, UEFA - Gruppe 4 · Se mere »
Laser (jolle)
Laseren er en jolle designet af Bruce Kirby i 1970.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Laser (jolle) · Se mere »
Laser Radial
Laser Radial er en jolletype.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Laser Radial · Se mere »
Lasse Andersson
Lasse Bredekjær Andersson (født 11. marts 1994 i Valby, Danmark) er en dansk professionel håndboldspiller som spiller venstreback for Füchse Berlin.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lasse Andersson · Se mere »
Lasse Norman Leth
Lasse Norman Leth (født 11. februar 1992) er en dansk cykelrytter og olympisk guldvinder, der primært kører på bane.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lasse Norman Leth · Se mere »
Lasse Svan Hansen
Lasse Svan Hansen (født 31. august 1983 i Faxe) er en tidligere dansk håndboldspiller, der afsluttede lange karriere I SG Flensburg-Handewitt i den tyske Bundesliga.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lasse Svan Hansen · Se mere »
Lærke Berg Rasmussen
Hedvig Lærke Berg Rasmussen (født 22. december 1993 på Frederiksberg) er en dansk roer, der ved OL i Rio 2016 sammen med sin makker Anne Dsane Andersen debuterede ved OL og vandt bronze i deres bådtype, toer uden styrmand.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lærke Berg Rasmussen · Se mere »
Lærke Buhl-Hansen
Lærke Buhl-Hansen (født 30. marts 1992) er en dansk windsurfer, der er udtaget til at deltage i OL 2016 i Brasilien i RS:X-klassen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lærke Buhl-Hansen · Se mere »
Lærke Marie Olsen
Lærke Marie Olsen (født 21. juni 1998 i Hørsholm) er en dansk judoka (judokæmper), der er udtaget til at deltage ved OL 2020 i Tokyo i judo 63 kg-klassen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lærke Marie Olsen · Se mere »
Lin Ea Cenholt
Linea "Lin" Ea Cenholt Christiansen (født 29. januar 1992) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Lin Ea Cenholt · Se mere »
Linjeløb
Linjeløb er en disciplin af landevejsløb.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Linjeløb · Se mere »
Litauen
Republikken Litauen (Lietuvos Respublika, kort: Lietuva, Žemaitisk: Lietovas Respoblėka) er et land i Nordeuropa, det sydligste af de tre baltiske lande.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Litauen · Se mere »
London
London er hovedstaden og den største metropolregion i Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og London · Se mere »
Luzern
Luzern (Lucerne) er en by beliggende centralt i Schweiz med indbyggere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Luzern · Se mere »
Mads Emil Lübeck
Mads Emil Stephensen Lübeck (født 24. november 1993) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mads Emil Lübeck · Se mere »
Mads Mensah Larsen
Mads Mensah Larsen (født 12. august 1991 i Holbæk) er en dansk håndboldspiller (venstre back), der spiller i den tyske klub Flensborg-Handewitt.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mads Mensah Larsen · Se mere »
Magnus Landin Jacobsen
Magnus Landin Jacobsen (født 20. august 1995) er en dansk håndboldspiller, der pr. 2018 spiller for THW Kiel, hvor han spiller venstrefløj.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Magnus Landin Jacobsen · Se mere »
Magnus Saugstrup
Magnus Saugstrup Jensen (født 12. juli 1996 i Aalborg) er en dansk håndboldspiller, som spiller i SC Magdeburg.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Magnus Saugstrup · Se mere »
Maiken Fruergaard
Maiken Fruergaard (født 11. maj 1995) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Maiken Fruergaard · Se mere »
Maj
Maj måned er opkaldt efter bjergnymfen Maia, Hermes' moder og forbundet med fertilitet og plantevækst.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Maj · Se mere »
Maja Jager
Maja Buskbjerg Jager (født 22. december 1991 i Nørre Broby) er en dansk bueskytte.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Maja Jager · Se mere »
Malene Degn
Malene Fredlund Degn (født 2. december 1996 i Virum) er en cykelrytter fra Danmark, der kører mountainbike for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Malene Degn · Se mere »
Marie Thusgaard
Marie Thusgaard Olsen er en dansk sejler, der sammen med Ida Marie Baad sejler 49erFX, hvor de i en årrække har tilhørt den internationale elite og opnået medaljer ved internationale mesterskaber.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Marie Thusgaard · Se mere »
Mathias Christiansen
Mathias Christiansen (born 20. februar 1994) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mathias Christiansen · Se mere »
Mathias Gidsel
Mathias Gidsel (født 8. februar 1999) er en dansk håndboldspiller, som spiller for den tyske klub Füchse Berlin og Danmarks håndboldlandshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mathias Gidsel · Se mere »
Mathilde Uldall Kramer
Mathilde Uldall Kramer (født 15. marts 1993) er en dansk atlet medlem af Frederiksberg IF.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mathilde Uldall Kramer · Se mere »
Mette Laugesen Graversgaard
Mette Laugesen Graversgaard (født 5. oktober 1995) er en dansk atletikudøver, der repræsenterer Aarhus 1900.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mette Laugesen Graversgaard · Se mere »
Mia Blichfeldt
Mia Blichfeldt (født 19. august 1997) er en dansk badmintonspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mia Blichfeldt · Se mere »
Michael Mørkøv
Michael Mørkøv (født 30. april 1985 i Kokkedal) er en professionel dansk cykelrytter, der er på kontrakt hos.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Michael Mørkøv · Se mere »
Michael Valgren
Michael Valgren Hundahl (tidligere Andersen; født 7. februar 1992 i Østerild, Thy) er en dansk professionel cykelrytter, som kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Michael Valgren · Se mere »
Mie Ø. Nielsen
Mie Østergaard Nielsen (født 25. september 1996 i Aalborg) er en tidligere dansk svømmer, der har vundet en lang række medaljer ved EM, VM og OL.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mie Ø. Nielsen · Se mere »
Mikkel Hansen
Mikkel Hansen (født 22. oktober 1987 i Helsingør) er en dansk håndboldspiller, som fra og med 22.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Mikkel Hansen · Se mere »
Military
Vandgrav forceres under terrænridt Military er den danske betegnelse for en gammel militær gren indenfor ridesporten, som sætter hesten på prøve i udholdenhed og mod, og rytteren i mod og kundskaben i at mestre sin hest.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Military · Se mere »
Minsk
Minsk (Мiнск, Минск, Minskas, מינסק) er hovedstad og største by i Hviderusland.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Minsk · Se mere »
Moderne femkamp under sommer-OL 2020
Moderne femkamp under Sommer-OL 2020 bliver primært afviklet på Tokyo Stadium mens fægtningen afvikles i Musashino Forest Sport Plaza.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Moderne femkamp under sommer-OL 2020 · Se mere »
Morten Olsen
Morten Per Olsen (født 14. august 1949 i Vordingborg) er en forhenværende professionel dansk fodboldspiller og tidligere fodboldtræner for det danske herrefodboldlandshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Morten Olsen · Se mere »
Nacra 17
Nacra 17 er en katamaran der anvendes til sejlsport.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Nacra 17 · Se mere »
Nanna Koerstz Madsen
Nanna Koerstz Madsen (født 23. oktober 1994 i Smørum) er en dansk professionel golfspiller.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Nanna Koerstz Madsen · Se mere »
Nanna Skodborg Merrald
Nanna Skodborg Merrald (født 8. oktober 1993) er en dansk rytter, der konkurrerer i dressur.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Nanna Skodborg Merrald · Se mere »
Niklas Landin Jacobsen
Niklas Landin Jacobsen (født 19. december 1988 i Søborg) er en dansk håndboldspiller, der spiller som målmand for Aalborg Håndbold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Niklas Landin Jacobsen · Se mere »
Niklas Larsen
Niklas Larsen (født 22. marts 1997) er en dansk professionel cykelrytter, der kører for.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Niklas Larsen · Se mere »
Nikolaj Hoffmann Buhl
Nikolaj Hoffmann Buhl (født i 1992) er en dansk sejler.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Nikolaj Hoffmann Buhl · Se mere »
Norge
Norge (norsk: Norge (bokmål) eller Noreg (nynorsk); nordsamisk: Norga; lulesamisk: Vuodna; sydsamisk: Nöörje), officielt Kongeriget Norge (fra oldnordisk: Norðvegr ('Nordvejen')), er en skandinavisk enhedsstat i form af et konstitutionelt monarki, der består af den vestlige del af den skandinaviske halvø samt Jan Mayen, Svalbard og Bouvetøen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Norge · Se mere »
North Carolina
North Carolina er en amerikansk delstat.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og North Carolina · Se mere »
Oktober
Oktober måned er opkaldt efter octo (idet marts i sin tid var årets første måned), latin for otte.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Oktober · Se mere »
Ole Hesselbjerg
Ole Hesselbjerg (født 23. april 1990) er en dansk langdistanceløber og forhindringsløber.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ole Hesselbjerg · Se mere »
Paris
|navn.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Paris · Se mere »
Pernille Blume
Pernille Blume (født 14. maj 1994 i Herlev) er en dansk tidligere elitesvømmer, der deltog i sommer-OL 2012 i 50, 100 og 200 meter fri, 4×100 meter fri og 4×100 meter medley.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Pernille Blume · Se mere »
Polen
Polen (Polska), officielt Republikken Polen (Rzeczpospolita Polska) er et land i Centraleuropa og grænser til Tyskland mod vest, Tjekkiet og Slovakiet mod syd, Ukraine og Hviderusland mod øst, og Østersøen mod nord, Litauen og Rusland (i form af Kaliningrad-enklaven) mod øst.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Polen · Se mere »
Qatar
Qatar (officielt: Staten Qatar; دولة قطر, Dawlat Qatar) er en suveræn stat i Mellemøsten.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Qatar · Se mere »
Rasmus Højgaard
Rasmus Højgaard (født 12. marts 2001) er en dansk professionel golfspiller, der har spillet på European Tour, hvor han vandt sin første turnering i 2019.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Rasmus Højgaard · Se mere »
Rasmus Lund Pedersen
Rasmus Lund Pedersen (født 9. juli 1998 i Odense) er en dansk cykelrytter, der gør sig gældende både på landevej og indenfor banecykling.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Rasmus Lund Pedersen · Se mere »
Ridebanespringning
Baltic Cup i Randers 2006 Ridebanespringning er en udbredt hestesport, der udøves på en bane; der står forskellige spring af varierende højde og opbygning som mure og støtter med bomme imellem.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ridebanespringning · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020
Roning under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 31. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Dobbeltsculler (damer)
Damernes roning i dobbeltculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli - 29. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Dobbeltsculler (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Firer uden styrmand (damer)
Damernes roning i Firer uden styrmand under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli - 28. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Firer uden styrmand (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Letvægtsdobbeltsculler (damer)
Damernes roning i letvægtsdobbeltsculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli - 29. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Letvægtsdobbeltsculler (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Otter med styrmand (damer)
Damernes roning i otter med styrmand under Sommer-OL 2020 finder sted den 26. juli - 31. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Otter med styrmand (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Singlesculler (damer)
Damernes roning i singlesculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 23. juli - 30. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Singlesculler (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 - Toer uden styrmand (damer)
Damernes roning i Toer uden styrmand under Sommer-OL 2020 fandt sted den 24. juli - 29. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 - Toer uden styrmand (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (damer)
Damernes roning i dobbeltfirer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 23. juli - 28. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (damer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (herrer)
Herrenes roning i dobbeltfirer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 23. juli - 27. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltfirer (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltsculler (herrer)
Herrernes roning i dobbeltculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli - 29. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Dobbeltsculler (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Firer uden styrmand (herrer)
Herrernes roning i Firer uden styrmand under Sommer-OL 2020 fandt sted den 24. juli - 28. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Firer uden styrmand (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Letvægtsdobbeltsculler (herrer)
Herrernes roning i letvægtsdobbeltsculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 30. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Letvægtsdobbeltsculler (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Otter med styrmand (herrer)
Herrernes roning i Otter med styrmand under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 30. juli 2020 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen..
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Otter med styrmand (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Singlesculler (herrer)
Herrernes roning i singlesculler under Sommer-OL 2020 finder sted den 23. juli - 30. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Singlesculler (herrer) · Se mere »
Roning under sommer-OL 2020 – Toer uden styrmand (herrer)
Herrernes roning i Toer uden styrmand under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli - 29. juli 2021 i Sea Forest Waterway, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Roning under sommer-OL 2020 – Toer uden styrmand (herrer) · Se mere »
Rotterdam
Erasmusbroen i Rotterdam Rotterdam er Hollands næststørste by efter Amsterdam beliggende i provinsen Syd-Holland.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Rotterdam · Se mere »
Rune Glifberg
Rune Glifberg (født 7. oktober 1974 i København) er en professionel skateboarder, som har boet næsten 20 år i Californien, men i dag er bosiddende i København.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Rune Glifberg · Se mere »
San Marino
Kort over San Marino. Republikken San Marino (på italiensk: Repubblica di San Marino) er verdens femtemindste land.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og San Marino · Se mere »
Sara Slott Petersen
Sara Slott Petersen (født 9. april 1987 i Nykøbing Falster) er en dansk atlet, som primært dyster i sprint og hækkeløb.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sara Slott Petersen · Se mere »
Sara Thygesen
Sara Thygesen (født 20. januar 1991) er en dansk badmintonspiller, der har specialiseret sig i double.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sara Thygesen · Se mere »
Schweiz
Schweiz (indtil 2012 på dansk også stavet Svejts, Die Schweiz, La Suisse, Svizzera, Svizra, Helvetia) er en indlandsstat i Centraleuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Schweiz · Se mere »
Sebastian Fini
Sebastian Fini Carstensen (født 26. marts 1995) er en cykelrytter fra Danmark, der kører mountainbike for det franske hold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sebastian Fini · Se mere »
Sejlbræt RS:X
thumb Sejlbræt RS:X er udviklet af firmaet NeilPryde Windsurfing efter en konkurrence forud for OL 2008 i Beijing.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlbræt RS:X · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020
Sejlsport under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 4. august 2021 omkring Enoshima i Fujisawa-shi ved Kanagawa-ken ca.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49er
De olympiske ringe Sejladsen i 49er under Sommer-OL 2020, der er en disciplin for herrer, finder sted i perioden 27. juli – 2. august 2021 i Enoshima Yacht Harbour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49er · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49erFX
De olympiske ringe Sejladsen i 49erFX under Sommer-OL 2020, der er en disciplin for damer, finder sted i perioden 27. juli – 2. august 2021 i Enoshima Yacht Harbour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 – 49erFX · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020 – Laser Radial
Sejladsen i Laser Radial jolle under Sommer-OL 2020, der er en disciplin for damer, der fandt sted i perioden 25. juli – 1. august 2021 i Enoshima Yacht Harbour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 – Laser Radial · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020 – Nacra 17
De olympiske ringe Sejladsen i Nacra 17 under Sommer-OL 2020, der er en mixed disciplin, finder sted i perioden 28. juli – 3. august 2021 i Enoshima Yacht Harbour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 – Nacra 17 · Se mere »
Sejlsport under sommer-OL 2020 – Sejlbræt RS:X (damer)
De olympiske ringe Sejladsen på Sejlbræt RS:X for damer under Sommer-OL 2020 finder sted i perioden 25. juli – 31. juli 2021 i Enoshima Yacht Harbour.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sejlsport under sommer-OL 2020 – Sejlbræt RS:X (damer) · Se mere »
Serbien
Serbiens udstrækning uden Kosovo Serbien (Srbija; Србија), officielt Republikken Serbien (Republika Srbija; Република Србија), er et land på Balkan i Sydeuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Serbien · Se mere »
Signe Bro
Signe Bro (født 5. marts 1999) er en dansk konkurrencesvømmer, der har deltaget i OL 2020 (afholdt i 2021).
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Signe Bro · Se mere »
Simon Hald Jensen
Simon Hald Jensen (født 28. september 1994) er en dansk håndboldspiller, der spiller for Aalborg Håndbold og det danske landshold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Simon Hald Jensen · Se mere »
Simon Hansen (atlet)
Simon Hansen (født 30. juni 1998) er en dansk atletikudøver, primært sprinter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Simon Hansen (atlet) · Se mere »
Simone Tetsche Christensen
Simone Tetsche Christensen (født 10. februar 1994 i Bjerringbro) er en dansk forhenværende BMX cykelrytter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Simone Tetsche Christensen · Se mere »
Skateboard under sommer-OL 2020
Skateboard under sommer-OL 2020 afvikles på Olympic BMX Course, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skateboard under sommer-OL 2020 · Se mere »
Skydning under sommer-OL 2020
Skydning under sommer-OL 2020 finder sted 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skydning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Skydning under sommer-OL 2020 - 10 meter luftriffel (damer)
10 meter luftriffel skydning for damer, der er en del af Skydning under Sommer-OL 2020 finder sted den 24. juli 2021 i Asaka Shooting Range, Saitama.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skydning under sommer-OL 2020 - 10 meter luftriffel (damer) · Se mere »
Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (damer)
50 meter riffel, helmatch skydning for damer, der er en del af Skydning under Sommer-OL 2020 finder sted den 31. juli 2021 i Asaka Shooting Range, Saitama.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (damer) · Se mere »
Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (herrer)
50 meter riffel, helmatch skydning for herrer, der er en del af Skydning under Sommer-OL 2020 finder sted den 2. august 2021 i Asaka Shooting Range, Saitama.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skydning under sommer-OL 2020 - 50 meter riffel, helmatch (herrer) · Se mere »
Skydning under sommer-OL 2020 - Skeetskydning (herrer)
Skeetskydning for herrer under Sommer-OL 2020 finder sted den 25. juli - 26. juli 2021 i Asaka Shooting Range, Saitama.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Skydning under sommer-OL 2020 - Skeetskydning (herrer) · Se mere »
Sofia
Sofia (også Sofija; Со́фия) er hovedstad og største by i Bulgarien med indbyggere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sofia · Se mere »
Softball under sommer-OL 2020
Softball under sommer-OL 2020 afvikles på Yokohama Stadium, der ligger i byen Yokohama og på Fukushima Azuma Baseball Stadium, der ligger I byen Fukushima.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Softball under sommer-OL 2020 · Se mere »
Sommer-OL 2020
Sommer-OL i 2020, officielt De XXXII olympiske lege, var en international sportsbegivenhed der oprindelig var planlagt til afvikling fra den 23. juli – 8. august 2020 i Tokyo, Japan, men grundet COVID-19 pandemien blev udskudt til afholdelse i juli og august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sommer-OL 2020 · Se mere »
Spanien
Spanien (spansk: España), officielt Kongeriget Spanien (spansk: Reino de España), er et land i Sydvesteuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Spanien · Se mere »
Sportsklatring under sommer-OL 2020
Sportsklatring under Sommer-OL 2020 bliver afviklet i Aomi Urban Sports Venue, der ligger i Tokyo Bay zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sportsklatring under sommer-OL 2020 · Se mere »
Stine Nielsen
Stine Holtze Nielsen (født 9. februar 1991) er en dansk eliteskytte, der har deltaget ved OL 2012 i London i 10 m riffelskydning, hvor hun blev nummer ni blandt de 56 deltagere, samt i 50 m riffel med tre positioner, hvor hun opnåede en ellevteplads blandt 46 deltagere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Stine Nielsen · Se mere »
Storbritannien
Storbritannien (United Kingdom), officielt Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), er et land i Vesteuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Storbritannien · Se mere »
Stuttgart
Stuttgart er hovedstaden i delstaten Baden-Württemberg i Tyskland.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Stuttgart · Se mere »
Surfing under sommer-OL 2020
Surfing under Sommer-OL 2020 bliver afviklet ca.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Surfing under sommer-OL 2020 · Se mere »
Svømmesport under sommer-OL 2020
Svømmesport under Sommer-OL 2020 er opdelt i fem discipliner.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømmesport under sommer-OL 2020 · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020
The swimming arena Svømning under Sommer-OL 2020, der også kaldes Svømning i bassin, fandt sted i Tokyo Aquatics Centre i perioden 25. juli – 2. august 2020.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m brystsvømning (herrer)
100 m bryst for herrer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 24. juli - 26. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m brystsvømning (herrer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m butterfly (damer)
100 m butterfly for damer under Sommer-OL 2020 vil finde sted den 24. juli - 26. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m butterfly (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m fri (damer)
100 m fri for damer under Sommer-OL 2020 vil finde sted den 28. juli - 30. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m fri (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m rygsvømning (damer)
100 m ryg for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 25. juli - 27. juli 2021 i Tokyo Aquatics Centre.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 100 m rygsvømning (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (damer)
1500 m fri for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 26. juli og 28. juli 2021 i Tokyo Aquatics Centre.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (herrer)
1500 m fri for herrer under Sommer-OL 2020 vil finde sted den 30. juli og 1. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 1500 m fri (herrer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m fri (damer)
4x100 m fri for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 24. juli - 25. juli 2021 i Tokyo Aquatics Centre.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m fri (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m medley (damer)
4x100 m medley for damer under Sommer-OL 2020 fandt sted den 30. juli og 1. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 4x100 m medley (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 50 m fri (damer)
50 m fri for damer under Sommer-OL 2020 vil finde sted den 30. juli - 1. august 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 50 m fri (damer) · Se mere »
Svømning under sommer-OL 2020 – 800 m fri (herrer)
800 m fri for herrer under Sommer-OL 2020 vil finde sted den 27. juli og 29. juli 2021.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Svømning under sommer-OL 2020 – 800 m fri (herrer) · Se mere »
Sverige
Sverige (svensk: Sverige), officielt Kongeriget Sverige (svensk: Konungariket Sverige), er et land i Nordeuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sverige · Se mere »
Sverri Sandberg Nielsen
Sverri Sandberg Nielsen (1993 i Tórshavn, opvokset i Miðvágur, Færøerne) er en færøsk roer, som tidligere har roet både havroning (færøsk kaproning) og indendørs roning på Færøerne, men som siden 2011 har boet i Bagsværd i Danmark, hvor han har trænet i singlesculler og repræsenterer Danmark ved internationale konkurrencer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sverri Sandberg Nielsen · Se mere »
Sydkorea
Republikken Korea (Daehan Minguk; 대한민국; 大韓民國), også kaldet Sydkorea (Namhan; 남한; 南韓), er et land i Asien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Sydkorea · Se mere »
Synkronsvømning under sommer-OL 2020
Synkronsvømning under Sommer-OL 2020 bliver afviklet over to konkurrencer med deltagelse af i alt 104 udøvere, der udelukkende er damer.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Synkronsvømning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Syvmandsrugby under sommer-OL 2020
Syvmandsrugby under sommer-OL 2020 bliver afviklet på Tokyo Stadium, der ligger i Heritage zonen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Syvmandsrugby under sommer-OL 2020 · Se mere »
Szeged
Szeged er en by i det sydlige Ungarn, der med indbyggere er landets tredjestørste by efter Budapest og Debrecen.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Szeged · Se mere »
Taekwondo under sommer-OL 2020
Taekwondo under sommer-OL 2020 finder sted 5.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Taekwondo under sommer-OL 2020 · Se mere »
Tazana Kamanga-Dyrbak
Tazana Kamanga-Dyrbak (født 12. januar 2002) er en dansk sprinter.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Tazana Kamanga-Dyrbak · Se mere »
Tennis under sommer-OL 2020
Tennis under Sommer-OL 2020 blev afviklet i perioden 24. juli - 1. august 2021 i Ariake Tennis Park på hardcourt-baner af typen DecoTurf.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Tennis under sommer-OL 2020 · Se mere »
Thijs Nijhuis
Thijs Matthias Nijhuis (født 20. september 1992 i Holland) er en dansk atlet, og medlem af Viborg Atletik og Motion.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Thijs Nijhuis · Se mere »
Tjekkiet
Tjekkiet (Česko), officielt Den Tjekkiske Republik (tjekkisk: Česká republika) er et land i Centraleuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Tjekkiet · Se mere »
Tokyo
, officielt, er Japans hovedstad og største by.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Tokyo · Se mere »
Triatlon under sommer-OL 2020
Triatlon under Sommer-OL 2020 afvikles over tre discipliner, hvor de to er de traditionelle individuelle konkurrencer for herrer og damer, mens den nye disciplin er mixed hold.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Triatlon under sommer-OL 2020 · Se mere »
Tyskland
Tyskland (Deutschland), officielt Forbundsrepublikken Tyskland (Bundesrepublik Deutschland), er et land i Central- og Vesteuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Tyskland · Se mere »
U/21 Europamesterskabet i fodbold 2019
U/21 Europamesterskaberne i fodbold 2019 var den 22.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og U/21 Europamesterskabet i fodbold 2019 · Se mere »
Udspring under sommer-OL 2020
Udspring under sommer-OL 2020 fandt sted mellem 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Udspring under sommer-OL 2020 · Se mere »
Ukraine
Kort over Ukraine Udsigt over nationalpark i Karpaterne i det vestlige Ukraine Kinburn-halvøen i Mykolaiv oblast Ukraine er et land i Østeuropa.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ukraine · Se mere »
Ungarn
Ungarn (officielt: Republikken Ungarn) er en centraleuropæisk indlandsstat.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Ungarn · Se mere »
USA
USA, officielt Amerikas Forenede Stater (United States of America), er en demokratisk forbundsrepublik, der består af 50 delstater, et føderalt distrikt (hovedstaden Washington D.C.) og 14 territorier. De 48 af delstaterne og Washington DC ligger som et samlet landområde i det centrale Nordamerika, afgrænset på hver side af henholdsvis Atlanterhavet og Stillehavet og grænsende til Canada mod nord og Mexico mod syd. Delstaten Alaska ligger i det nordvestlige hjørne af Nordamerika med Canada mod øst og Rusland mod vest på den anden side af Beringstrædet, og midt i Stillehavet ligger delstaten Hawaii. Med mere end 9,8 millioner km² og en befolkning på mere end 336 millioner er USA det tredjestørste land og tredje folkerigeste land i verden. Da USA er resultatet af stor immigration fra mange lande igennem flere hundrede år, er landet et af de lande i verden med flest etniske grupper. USA's økonomi er, med et bruttonationalprodukt på 23.300 mia. dollar, verdens største økonomi. USA opnåede uafhængighed af Storbritannien i 1776, i første omgang for 13 delstater på østkysten. I det 19. århundrede ekspanderende landet med blandt andet overtagelse af landområder fra Frankrig, Spanien, Storbritannien, Mexico og Rusland og annekterede Republikken Texas og Republikken Hawaii. Uenighed mellem sydstaterne domineret af landbrug og de industrialiserede nordstater over staternes magt i forhold til centralregeringen og over spørgsmålet om slaveri førte til Den Amerikanske borgerkrig i 1860'erne. Nordstaternes sejr sikrede, at landet forblev en samlet nation, og førte til afslutningen på slaveriet. Den spansk-amerikanske krig og 1. verdenskrig bekræftede USA's status som militærmagt. I 1945 ved 2. verdenskrigs afslutning blev USA verdens første land med atomvåben. USA blev permanent medlem af FN's sikkerhedsråd og var med til at grundlægge NATO. Efter Den kolde krigs afslutning blev USA verdens eneste supermagt.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og USA · Se mere »
Varese
Varese er en by i det nordlige Italien ved grænsen til Schweiz og hovedstad for provinsen Varese, en del af Lombardiet.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Varese · Se mere »
Vægtløftning under sommer-OL 2020
Vægtløftning under sommer-OL 2020 blev afviklet 25.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Vægtløftning under sommer-OL 2020 · Se mere »
Viktor Axelsen
Viktor Lundager Axelsen (født 4. januar 1994 i Odense) er en dansk badmintonspiller, som har vundet VM-guld (2017, 2022), EM-guld (2016 og 2018), OL-bronze (2016) og OL-guld (2020) i herresingle.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Viktor Axelsen · Se mere »
VM i fodbold 2019 (kvinder)
VM i fodbold for kvinder 2019 var det ottende VM i fodbold for kvinder og blev afholdt i Frankrig, der fik tildelt værtsskabet 19.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og VM i fodbold 2019 (kvinder) · Se mere »
VM i håndbold 2019 (mænd)
Mikkel Hansen blev topscorer og valgt som bedste spiller ved slutrunden. Verdensmesterskabet i håndbold for mænd 2019 var det 26.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og VM i håndbold 2019 (mænd) · Se mere »
Volleyball under sommer-OL 2020
Volleyball under Sommer-OL 2020 er opdelt i Beachvolley, der afvikles i Shiokaze Park og traditionel Volleyball, der afvikles i Ariake Arena.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Volleyball under sommer-OL 2020 · Se mere »
WTA
Women's Tennis Association (ofte forkortet WTA) er den organisation, der arrangerer tennisturneringer for professionelle kvindelige tennisspillere.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og WTA · Se mere »
Zagreb
Zagreb (gammelt tysk: Agram) er hovedstad og den største by i Kroatien.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og Zagreb · Se mere »
1. marts
1.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 1. marts · Se mere »
14. marts
14.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 14. marts · Se mere »
16. marts
16.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 16. marts · Se mere »
16. oktober
16.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 16. oktober · Se mere »
2. august
2.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 2. august · Se mere »
20. oktober
20.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 20. oktober · Se mere »
2018
2018 (MMXVIII) begyndte på en mandag.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 2018 · Se mere »
2019
2019 (MMXIX) begyndte på en tirsdag.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 2019 · Se mere »
2020
2020 (MMXX) var det 505.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 2020 · Se mere »
2021
2021 (MMXXI) begyndte på en fredag.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 2021 · Se mere »
23. juli
23.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 23. juli · Se mere »
24. marts
24.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 24. marts · Se mere »
26. februar
26.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 26. februar · Se mere »
27. februar
27.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 27. februar · Se mere »
27. marts
27.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 27. marts · Se mere »
3. marts
3.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 3. marts · Se mere »
30. marts
30.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 30. marts · Se mere »
4. juni
4.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 4. juni · Se mere »
49er
Australsk 49'er med spileren sat 49er 49erFX 49er er en tomandsjolle og en af de hurtigste blandt dem, der anvendes til sejlsport.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 49er · Se mere »
7. august
7.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 7. august · Se mere »
8. august
8.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 8. august · Se mere »
8. juni
8.
Ny!!: Kvalifikation og udvælgelse af deltagere for Danmark ved sommer-OL 2020 og 8. juni · Se mere »